Türk Eğitim Derneği burslarıyla çocuklarımız hayata umutla bakıyor

Türk Eğitim Derneği, maddi olanaksızlıklar nedeniyle nitelikli eğitime erişimi olmayan başarılı öğrencilere kapsamlı burs olanakları sağlamaktadır. Toplumun her kesimine eşit eğitim fırsatı sunarak öğrencileri desteklemek, Türk Eğitim Derneği'nin temel hedeflerinden biridir. Bu doğrultuda, dernek kuruluşundan itibaren üç temel misyonundan biri olan "eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak ve donanımlı bireyler yetiştirmek" amacıyla eşsiz ve kapsamlı burs sistemi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Onur Buğdaycı

TED Burslu Öğrencisi

"Daha çok küçükken babamı kaybettim. Artık suyun üstündeki aydınlığı değil dibin karanlığını görmeye başlamıştım ki bir el uzandı bana. Tuttu ellerimden ve bir çırpıda çekti beni yukarıya. Benim o anımın kahramanımı Türk Eğitim Derneği’ni unutamıyorum. Şimdi büyük bir meşalenin altında ısınıyor ve aydınlanıyorum."

Videoyu Oynat

Türk Eğitim Derneği Burslarıyla Eğitimini Tamamlamış Mezunlarımızın Meslek Dağılımları

Mühendis
33.88%
Hakim - Avukat
8.42%
Sağlık Çalışanı
5.68%
Ekonomist ve Bankacı
4.21%
Psikolog - Psikolojik Danışman
3.16%
İdari Yönetici
2.32%
Doktor
22.95%
Öğretmen
7.79%
Diş Hekimi
4%
Mimar
2.53%
Kamu Personeli
2.53%
Diğer
2.53%

Tam Eğitim Bursu

• Tam Eğitim Burslu öğrenciler TED Okullarında eğitim görürler.
• Cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet ihtiyaçları ve yatılı ise pansiyon giderleri karşılanır.
• TED Okullarında eğitim gören ve mezun olan öğrencilerin bursları, üniversite eğitimleri boyunca da devam eder.
• Üniversiteli Tam Eğitim Burslu öğrencilerin staj ve kariyer takipleri yapılır, mezun olunca işe yerleşme süreçleri izlenip desteklenir.

Tam Destek Bursu


• Millî Eğitim Bakanlığının Liselere Geçiş Sınavlarında başarı elde eden öğrencilere verilir.
• Tam Destek Burslu öğrenciler devlet okullarında eğitim görürler.
• Öğrenciler, üniversite sonuna kadar burs almaya devam ederler.
• Tam Destek Burslu öğrenciler, maddi bursun yanı sıra hafta sonları TED Okulları ve TED Üniversitesinde dersler alırlar.

Afet Bursu

• Türk Eğitim Derneği her dönemde ülkemiz gündemini takip eder ve sosyal problemler yaşandığı noktalarda çocukların yaralarını sarar.
• Türk Eğitim Derneği, bugün Soma’ya El Ver kampanyasıyla Soma maden faciasında yaşamını kaybeden emekçilerin çocuklarına ve Yanındayız Elazığ kampanyasıyla depremzede çocuklara destek oluyor. Soma’da 186, Elazığ’da ise 57 çocuğumuz burs alıyor.
• 6 Şubat depremlerinden sonra “Deprem Geleceğimiz Yıkmasın” kampanyasıyla depremde ebeveyn kaybı yaşamış 800 civarında öğrenciye verilmeye başlanan TED Afet Bursu, lise eğitiminin sonuna kadar ortalama sekiz yıl kadar sürecek. Nakdi burs desteğinin yanı sıra, Derneğimizce psiko-sosyal ve akademik destek çalışmaları yürütülüyor.

Sporcu Bursu


• Türk Eğitim Derneği, eğitim ile sporu bir arada yürüten öğrencilere destek vermek amacı ile öğrencilere TED Sporcu Bursu olanağı sağlıyor.
• Sporcu Bursuna; devlet okulunda öğrenim gören, ailenin gelirinin her yıl TED tarafından belirlenen gelir düzeyinin altında olan ve spor hayatına TED Ankara Kolejliler Spor Kulübünde devam etmek isteyen öğrencilere veriliyor.
• Sporcu Bursu öğrencilerin lise eğitimi sona erene kadar devam eder ve her sene sonunda bursun devamı hakkında değerlendirme yapılır.
• Bursa basketbol, voleybol, hentbol, futbol, modern pentatlon, okçuluk, atletizm, masa tenisi dallarında spor yapan öğrenciler başvurabilir.

Öğrenci Başarılarımızdan

Yurtlarımız

TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu
63 yılda binlerce öğrenciye barınma sağlayan TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu, Türkiye’nin ilk tekstil fabrikasını açan Adanalı değerli iş insanları Bekir Sapmaz ve Ahmet Sapmaz kardeşler tarafından 28 Ekim 1949 tarihinde kuruldu. Eski bir okul binasının onarılmasıyla hizmet vermeye başlayan TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu, Sapmaz Ailesi tarafından daha kurumsal bir yapı içinde devam edebilmesi için Türk Eğitim Derneğine bağışlandı.

Harcamaları, yine Sapmaz ailesinin bağışladığı iki iş hanından elde edilen gelirle karşılanan yurda başarılı ancak maddi imkânları yetersiz öğrenciler kabul ediliyor. Öğrenci kapasitesi 234 olan TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu, bugüne kadar 1.700 civarında öğrenciyi ücretsiz, 5.000 civarında öğrenciyi de ücretli olarak barındırdı. Türk Eğitim Derneği, yurtta kalan burslu öğrenci sayısını artırarak daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

TED Karabük Koleji Öğrenci Yurdu
TED Karabük Koleji Öğrenci Yurdu, 1982-1983 öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerden oluşan 220 öğrenciyle açıldı. 1990-1991 öğretim yılında kapanan kız yatılı kısmı, 2004-2005 öğretim yılında yeniden hizmet vermeye başladı.

İlk adı “Türk Maarif Cemiyeti” olan derneğimiz, 1946 yılından itibaren, “Türk Eğitim Derneği” adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

Genel Merkez:
Kavaklıdere Mahallesi, Kızılırmak Cad. No:8 06680 Çankaya/Ankara

+90 312 939 50 00

+90 312 417 53 65

info@ted.org.tr